Odwrócona osmoza

Czym jest odwrócona osmoza? Odwrócona osmoza to technologia stosowana do usuwania znacznej większości zanieczyszczeń z wody poprzez przepychanie wody pod ciśnieniem przez półprzepuszczalną membranę.

Zrozumienie odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza, powszechnie określana jako RO, to proces, w którym demineralizuje się lub dejonizuje wodę, przepychając ją pod ciśnieniem przez półprzepuszczalną membranę odwróconej osmozy.

Osmoza

Aby zrozumieć cel i proces odwróconej osmozy, musisz najpierw zrozumieć naturalnie występujący proces osmozy.

Osmoza to naturalnie występujące zjawisko i jeden z najważniejszych procesów w przyrodzie. Jest to proces, w którym słabszy roztwór soli ma tendencję do migracji do silnego roztworu soli. Przykłady osmozy występują wtedy, gdy korzenie roślin absorbują wodę z gleby, a nasze nerki absorbują wodę z naszej krwi.

Poniżej znajduje się diagram pokazujący, jak działa osmoza. Rozwiązanie, które jest mniej stężone, będzie miało naturalną tendencję do migracji do roztworu o wyższym stężeniu. Na przykład, jeśli miałeś zbiornik pełen wody o niskim stężeniu soli i inny pojemnik pełen wody o wysokim stężeniu soli i rozdzielono je półprzepuszczalną membraną, wtedy woda o niższym stężeniu soli zacznie migrować w kierunku pojemnika na wodę o wyższym stężeniu soli.

Półprzepuszczalna membrana jest membraną, która pozwoli przejść niektórym atomom lub cząsteczkom, a innym nie. Prostym przykładem jest moskitiera. Umożliwia przejście cząsteczek powietrza, ale nie szkodników, ani niczego większego niż otwory w niej. Innym przykładem jest tkanina odzieżowa Gore-tex zawierająca niezwykle cienką folię z tworzywa sztucznego, w której pocięto miliardy małych porów. Pory są wystarczająco duże, aby przepuszczać parę wodną, ​​ale wystarczająco małe, aby zapobiec przechodzeniu ciekłej wody.

Odwrócona osmoza to proces odwrotny od osmozy.

Podczas gdy osmoza występuje naturalnie bez energii, aby odwrócić proces osmozy, należy zastosować energię do bardziej solnego roztworu. Membrana odwróconej osmozy to półprzepuszczalna membrana, która umożliwia przepuszczanie cząsteczek wody, ale nie większość rozpuszczonych soli, substancji organicznych, bakterii i pirogenów. Musisz jednak „przepchnąć” wodę przez membranę odwróconej osmozy, stosując ciśnienie większe niż naturalnie występujące ciśnienie osmotyczne, aby odsolić (zdemineralizować lub dejonizować) wodę, umożliwiając czystą wodę przez zatrzymanie większości zanieczyszczeń.

Poniżej znajduje się schemat opisujący proces odwróconej osmozy. Po zastosowaniu ciśnienia w stężonym roztworze cząsteczki wody przepuszczane są przez półprzepuszczalną membranę, a zanieczyszczenia nie są przez nią przepuszczane.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *