Woda

Woda to nie tylko związek chemiczny wodoru i tlenu czyli H2O. To przede wszystkim życiodajna substancja niezbędna do życia wszystkim organizmom żywym na ziemi.

Woda jest potrzebna do oddychania, nawilża wdychane powietrze i chroni ważne dla życia narządy. Nie zawiera kalorii, więc nie jest składnikiem energetycznym, ale umożliwia przemianę pożywienia w energię.

Właściwości wody:

  • Dzięki niej krąży krew.
  • Ona gra rolę „smaru” – jako składnik śluzu zapobiega tarciu organów wewnętrznych i kości w stawach.
  • Chroni przed urazami m.in. gałkę oczną, mózg, rdzeń kręgowy, płód.
  • Jest rozpuszczalnikiem dla większości substancji i związków chemicznych; dzięki niej zachodzi wiele procesów.
  • Umożliwia trawienie i wchłanianie. Jest bowiem w ślinie koniecznej podczas żucia i formowania kęsów w ustach oraz w enzymach trawiennych, które działają w dalszych częściach przewodu pokarmowego.
  • W niej rozpuszczają się produkty przemiany materii i mogą zostać usunięte.
  • Jest naszym termoregulatorem – pochłania ciepło i równomiernie je rozprowadza. Umożliwia schładzanie powierzchni ciała dzięki parowaniu potu.
Woda

Skład minerlany

pH

pH spożywanej wody powinno być wyższe niż 7.4, ponieważ większość płynów naszego ciała musi utrzymać równowagę pH na poziomie 7.365.

Wapń

Ca 2+

Budulec kości i szkliwa. Bierze udział w przenoszeniu impulsów nerwowych. Pomaga w regulacji rytmu serca, procesowi krzepnięcia krwi, skurczu mięśni, wchłanianiu witaminy B12.

Sodium

20-25 mg/dm3

Magnez

Mg 2+

Budulec kości oraz zębów. Ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie mózgu i działa antystresowo i dodatkowo spowalnia proces starzenia się.

Wodorowęglany

HCO3

Pomagają utrzymać równowagę kwasową w żołądku i jelitach oraz przyspieszają trawienie. Pomagają zwalczać zatrucie alkoholowe.

Sód

Na+

W czasie upałów, kiedy się intensywnie pocimy tracimy bardzo duże ilości duże ilości sodu. Ubytek ten powinniśmy uzupełniać wodą zawierającą nawet do 1000mg sodu.

ZAPISZ MNIE
Wysyłamy nowości ze świata filtrów do wody odwróconej osmozy